Outdoorzona.cz

I stany potřebují pravidelnou péči

Stany se pro nás stávají vhodným společníkem při dovolené v přírodě, na nejrůznějších akcích či při túrách. Dokáže nás chránit i proti nepřízni počasí. Proto je důležité se o něj i pečlivě starat. V případě, že si s péčí o stan dáváme skutečně záležet, prodlouží se i jeho životnost.

Jak vybrat stan, který si zamilujete?

Při cestování je pro každého z nás stan velmi důležitým prvkem. Poskytuje nám místo pro odpočinek. Proto bychom neměli jeho výběr podcenit. Správně zvolený stan by nám měl poskytnout pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a samozřejmě i vhodné prostředí pro spánek.

Stany lze rozdělit do dvou základních skupin, a to na turistické a rodinné. Tím to ovšem nekončí, aby byl výběr ještě o něco složitější, můžeme vybírat mezi stany ve tvaru kopule nebo ve tvaru jakéhosi obdélníku. Častěji využívané jsou stany kopulovité, které se i snadněji skládají.

Rodinné stany jsou sice poměrně prostorné, ale nejsou moc určeny na turistiku, jelikož jsou méně skladné. Oceníte je ovšem při kempování s rodinou. Místa je zde skutečně dostatek a pohodlnost je proto zaručena. Záleží ovšem i na tom, kolik osob se v takovém stanu ubytuje.

Turistické stany jsou lehké a relativně malé. Dá se s nimi snadno cestovat a nejsou ani příliš těžké. Jejich hlavní výhodou je rychlé složení. Oproti rodinným stanům jsou i stabilnější, jsou ale méně pohodlné, a to vzhledem k užitnému prostoru a výšce. Výhodou může být také nižší cena – pokud si však pohlídáte výprodej zboží, ceny obou typů stanů jsou prakticky srovnatelné.

Stany


Důležité parametry při výběru stanu

Při samotném výběru stanu by nás mělo zajímat, zda je stan jednoplášťový či dvouplášťový. Lepší variantou je samozřejmě vícevrstvý, jelikož se může stát, že se vrstva poškodí a pak by mohlo do stanu zatékat. Dvouvrstvý stan samozřejmě i lépe odvádí vlhkost, která se následně sráží až na vrchní vrstvě stanu.

Dalším kritériem je i vchod do stanu. Záleží čistě jen na Vás, zda chce vhod krytý, s tzv. předsíňkou, či nekrytý. Z praktického pohledu se ale předsíňka hodí vice.


Zdroj: http://www.slevnet.cz/vyprodej-stany-rodinne-a-stany-turisticke-se-slevou-az-62/

Autor článku: Ondra Potočný

Všechny informace jsou platné ke dni publikování 18.03., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

Outdoor vybavení
TOPlist