Outdoorzona.cz

Jak vybírat stan pro rodinu

Rozhodli jste se dopřát rodině dobrodružství pod stanem a žádný nemáte. Čeká vás tedy hledání nejvhodnějšího modelu, výrobce a pak samozřejmě i ceny. Jak postupovat při výběru rodinného stanu?

Kdy, kde, kam?

První otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je jak často, v kterém ročním období a kde chcete stan používat. V letním kempu využijete velký stan, při outdoorovém stanování v podzimní přírodě je vhodnější spíše kompaktnější provedení.

Nepromokavost

Nesmíte zapomenout sledovat ani technické parametry. Důležitá je hodnota určující nepromokavost svrchního pláště stanu, kterému se v oboru říká tropiko. Ideální je hodnota okolo 3000 mm vodního sloupce. Srážky v takové intenzitě u nás sice nejspíše nezažijete, ale díky dlouhodovému působení UV záření tropiko stárne a jeho odolnost se snižuje.

Rizika provlhnutí z nebe jsou tedy vyřešena, a co podlaha? Hodnota nepromokavosti podlážky by měla začínat na minimálně 5000 mm vodního sloupce. Podlážka totiž nese váhu všech uživatelů stanu, která se může nárazově zvyšovat při různých pohybech.

Konstrukce

Rodinný stan vám bude sloužit dlouho, pokud si vyberete model s odolnou konstrukcí. Plastové nosné pruty rozhodně nejsou správná volba a v cenových akcích supermarketů rozhodně dobře nenakoupíte. Hledejte proto modely s pruty z duralu, kovu nebo ztuženého laminátu.

Osobní zkouška

Protože je koupě většího stanu slušnou investicí, vyplatí se stany vyzkoušek. Ptáte se kde? Můžete navštívit speciální akce, jako je třeba Výstava stanů. Pokud někdo z vašich známých již stan má, můžete jej vyzkoušet u vás.

A co ceny na trhu

Pakliže jste si už vybrali, nastává čas srovnat nabídku a ceny na trhu. Můžete využít srovnávače cen. Mějte ale na paměti, že cena není rozhodnující faktor. Důležitý je i servis okolo aneb historie eshopu. Stan je spotřební zboží se zárukou a může se stát, že koupíte stan v eshopu, který již za rok nemusí existovat. Mezi dlouhodobé hráče na trhu patří například Affekt.cz, na jehož nabídku v sekci rodinné stany se můžete podívat.


Jestliže jste stan dle těchto rad vybrali, popřejeme vám hodně pohodových chvilek strávených s rodinou při stanování.


Eshop: www.affekt.cz

Autor článku: Ondra Potočný

Všechny informace jsou platné ke dni publikování 09.04., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

Outdoor vybavení
TOPlist