Outdoorzona.cz

Jak vybrat samonafuovací karimatku

Spací podložky, které mají zpříjemnit spaní v přírodě, získaly svůj název zlidověním obchodního jména prvního komerčně vyráběného produktu tohoto typu. Ten se jmenoval KarriMat a na přelomu 70. a 80. let 20.stolení jej na trh uvedla firma Karrimor.

Karimatky od té doby ušly velkou cestu. Od jednoduché pěnové podložky s uzavřenými póry až k současným nafukovacím, samonafukovacím nebo hliníkovým provedením.

Základní pěnové modely jsou stále nejrozšířenější, a pokud spíte venku pouze rekreačně, jsou pro vás jasnou volbou i kvůli nejlepší ceně. Počítat ovšem musíte s většími nároky na prostor při skladování a cestování, z pohledu hmotnosti se většina modelů pohybuje od 150 do 400g. Cenově se kvalitní modely pohybují od 400,- Kč výše.

Jestliže nehledáte tepelnou ochranu, ale stačí vám izolace proti vlhkosti a nečistotám, pak vám stačí tzv. Alumatka. Jedná se o jednoduchou podložku s hliníkovou fólií, jejíž předností jsou malá váha cca 130 gramů a nevelké nároky na skladování díky balení 100×260 milimetrů.

Králem poměru cena/komfort jsou samonafukovací modely. Pěnový materiál s extrémně otevřenými póry je u nich zalaminovaný do obalu nepropustné tkaniny. Otevření ventilu karimatky tak způsobí nasátí vzduchu dovnitř. Tato provedení jsou běžně dostupná v tloušťkách od 10 do 50 milimetrů a jsou vhodná pro ty, kteří cestují a spí v přírodě opravdu často. Oproti pěnovým karimatkám si však u samonafukovacích verzí musíte dát pozor na styk s otrlými předměty, nebo ohněm. Dá se říci, že samonafukovací karimatky jsou zhruba dvakrát tak drahé, než jejich pěnové sestřenice.


Pro srovnání jednotlivých parametrů u různých provedení spacích outdoorových položek se můžete podívat na web Treking.cz. Pro srovnání cen v článku byly použité údaje z outdoor eshopu 1obchodak.cz.


Velký výběr karimatek v eshopu: www.1obchodak.cz

Autor článku: Ondra Potočný

Všechny informace jsou platné ke dni publikování 10.04., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

Outdoor vybavení
TOPlist