Outdoorzona.cz

Vybíráme MTB kolo pro dokonalý požitek z jízdy

Není cyklista jako cyklista. Někdo se rád prohání jen po silnicích a „honí“ kilometry, jiný dává přednost přírodě a nerovnému terénu – cestám, na kterých si může i občas skočit, krouhnout zatáčku a vyřádit se. Pokud patříte do druhé skupiny – tedy mezi vášnivější cyklisty, potom musíte mít kvalitní MTB kolo. Jedině to vám může nabídnout ten pravý požitek z jízdy. Jaké vybrat a na co si dát při nákupu pozor?

Proč zvolit MTB kolo?

MTB je zkratka anglických slov mountain bike, což v překladu znamená horské kolo a již sám název vypovídá o tom, do jakého terénu je kolo vhodné. MTB kola jsou určená pro jízdu v náročnějším – nerovném terénu. Kvalitní mtb kola by měla lehce zvládnout přejezd bahna, vody, kamení a ani žádné jiné nerovnosti by pro kolo neměly být větším problémem. Naopak méně vhodná jsou MTB kola pro rovné asfaltové cesty, jízda na nich může být v tomto případě více náročná. Pokud o MTB kole uvažujete, dobře jeho nákup zvažte. Udělejte si především jasno v tom, jestli skutečně je pro vás náročnější terén tím pravým. Pokud například preferujete spíše asfaltky a na polní či lesní cesty zavítáte jen občas, mohlo by pro vás být lepší volbou kolo trekové.
Jak poznat kvalitu?

Pokud si chcete adrenalinovou jízdu skutečně užít, musíte si dát při výběru horského kola obrovský pozor. Vyplatí se vsadit na osvědčené značky a případně si i trochu připlatit. Kvalitní horské kolo by v první řadě mělo mít robustní konstrukci, která je zárukou pevnosti a odolnosti kola. Pro MTB kola je také typický menší rám a široké pláště. Díky nim je kolo více stabilní i v opravdu náročných podmínkách. MTB kolo také musí mít převody speciálně dimenzované i pro věší sklony. Standardem by již mělo být odpružené přední kolo, které výrazně tlumí nárazy při náročnější jízdě. Pozor si musíte dát i na kvalitu brzd. Ty by měly reagovat rychle a jejich ovládání by mělo být snadné a citlivé.

Top výrobci horských kol

Mezi nejlepší výrobce horských kol se v současné době řadí značky Heavy Tools, APACHE a také Tomac. Všechny tři nabízejí pánská i dámská horská kola v různých provedeních. Dámy jistě potěší i možnost výběru barev.

Doplňky nesmí chybět

Pokud patříte mezi vyznavače jízdy na MTB kole, potom jistě dobře víte, že nerovný terén dokáže překvapit a může dojít i k úrazu. Proto pokud kupujete kolo, nezapomeňte se vybavit i dalšími doplňky. Součástí vaší výbavy by měla být kvalitní helma, chrániče loktů případě i kolen, rukavice a chybět by nemělo ani funkční cyklistické oblečení.


TIP – pokud hledáte místo, kde můžete koupit kvalitní MTB kola a veškeré příslušenství, mohl by vás zajímat e-shop powerstore.cz. Najdete zde bohatou nabídku, která obsahuje i kola treková, silniční a dětská.


Eshop s nabídkou kvalitních MTB kol: www.powerstore.cz

Autor článku: Ondra Potočný

Všechny informace jsou platné ke dni publikování 20.12., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

Outdoor vybavení
TOPlist