Outdoorzona.cz

Výrobci švýcarských nožů Wenger a Victorinox

Wenger je jednou ze dvou společností, která může oficiálně vyrábět švýcarské armádní nože. Tou druhou společností je Victorinox, která svého konkurenta odkoupila 26. dubna 2005. Poté, co Victorinox získal Wengera, mohl být jedinou společností dodávající nože švýcarské armádě. Nicméně se rozhodl, že hlubokou tradici výroby nožů Wenger nadále zachová, a tak se vzájemně dohodli. Wenger je propagován ve světě jako Genuine Swiss Army Knife (pravý švýcarský armádní nůž), zatímco Victorinox používá slogan Original Swiss Army Knife (originální švýcarský armádní nůž).

Oba výrobci společně zásobují švýcarskou armádu přibližně 50 000 noži ročně. Nože dodávané švýcarské armádě jsou jednodušší a mají tvar klasického erbu. Značná část produkce je však exportována do zahraničí, zejména do Spojených států. Produkty Victorinox a Wenger okamžitě rozeznáte díky emblémům, které používají. Kříž Victorinox je obklopený polem dvoustranně symetrickým. Helvétský kříž Wenger je obklopen čtvercem se zaoblenými rohy umístěným na střence.


Počátky firmy Wenger

Roku 1886 se velení švýcarské armády rozhodlo vybavit každého svého vojáka stejným jednočepelovým sklopným nožem. Co k tomu velení armády vedlo? Důvodem bylo zavedení nové pušky, kterou bylo také nutno rozebírat. Vojáci tak potřebovali nástroj, kterým by mohli tuto nově představenou pušku složit. Hlavním požadavkem armády se stala potřeba vyrobit multifunkční nástroj, který zahrnoval nůž, šroubovák, výstružník (děrovadlo) a otvírák na konzervy. Tedy švýcarský armádní nůž. A právě sem sahají kořeny historie sériové výroby nožů Wenger.

Na konci 19. století byl sice nožířský průmysl ve Švýcarsku dobře zaběhnutý, avšak neschopen sériové produkce, a proto byly nože vyráběny v německém Solingenu. Roku 1893 dochází ke zvratu, když Paul Boechat zakládá společnost na výrobu nožů v Courtételle v oblasti Delémont pod názvem Paul Boechat & Cie – budoucí Wenger S.A.

Skupina podnikatelů z Delémontu v roce 1895 kupuje společnost Boechat a v Courtételle budují novou továrnu, do které o dva roky později nastupuje generální manažer Theodore Wenger. Syn pastora, který během svého pobytu v USA působil jako kněz. Být knězem mu však příliš nevyhovovalo, a tak se vrátil do Švýcarska. V tchánově obchodu s textilem poznal tvrdé podmínky světového obchodu. Takže mu nic nebránilo se ucházet o práci v hlavním centru výroby švýcarských nožů, v Courtételle.

A tak se roku 1898 již výše zmíněný Theodore Wenger stává ředitelem. Jedním z jeho prvních kroků ve funkci bylo převzetí továrny na výrobu příborů Basler Besteckfabrik. Sloučením obou podniků se výroba rozšířila a přesunula do pronajaté továrny v Delémontu pod názvem Schweizer Besteckfabrik. Zde nechal postavit další novou továrnu a v roce 1900, tak bylo vyrobeno už 18 000 součástí nožů. Společnost, která tak kromě nožů, vyráběla i příbory, byla nazvána Fabrique Suisse de Courtetellerie at Services. K přejmenování na Wenger & Co. S.A. dochází v roce 1907.

O rok později se velení švýcarské armády rozhodlo dohodu na výrobu nožů rozdělit. Hlavním důvodem, který vedl velení k tomuto rozdělení, byl strach, aby nedocházelo mezi kantony k neshodám. S požadavkem na dodání jedné poloviny objednávek se obrátila na Victorinox v německy hovořícím kantonu Schwyz. Druhá polovina zůstala společnosti Wenger ve francouzsky hovořícím kantonu Jura. Victorinox byl dodavatel švýcarských nožů již od roku 1890, zatímco Wenger od roku 1893.


Historie firmy Wenger ve 20. století

V roce 1922 dochází k přejmenování společnosti na Wenger S.A., větší část akcií je v rukou Kaspara Oertliho. Smrtí Theodora Wengera v roce 1929 získává Kaspar Oertli většinový podíl ve společnosti. Na začátku roku 1947 již stojí v čele Max Oertli. A je to právě on, kdo se zasluhuje velkou mírou o mechanizaci pracovních procesů a přistupuje ke kolektivní smlouvě Spojeného švýcarského strojírenského průmyslu.

Po ničivém požáru v roce 1986, kdy byla většina zařízení závodu zničena, se továrna nově buduje a zároveň se současně rozšiřuje. Právě díky tomuto požáru se zařízení modernizuje a celé řada produktů byla změněna. O dva roky později Wenger zahájil produkci hodinek a v roce 1992 švýcarský kapesní nůž díky NASA poprvé podíval do vesmíru a stal se tak nedílnou součástí vybavení každého astronauta.


Zdroj obrázku: http://www.hodinkywenger.cz/

Autor článku: Ondra Potočný

Všechny informace jsou platné ke dni publikování 28.04., změny vyhrazeny

Diskuze

Komentovat příspěvek

Outdoor vybavení
TOPlist